O mnie

Moje zdjęcie
Poznań, Wielkopolskie, Poland
Kontakt: witold.wy@wp.pl

piątek, 9 grudnia 2011

Poczuj magię tych świąt

Dawniej nadejście świąt zwiastował zapach pomarańczy i karp o smutnym wzroku, przemierzający ostatnie metry w odmętach blokowej wanny. Czekało się na słodycze, robienie ciasteczek, wierzyło się w grubego jegomościa zwanego w Wlkp Gwiazdorem. Z wiekiem człowiek traci piękną naiwność w magiczną siłę reniferów i w to, że stukilowy dziadek jest w stanie przepchnąć swoje cztery litery przez komin i w dodatku obskoczyć parę miliardów domów. Utrata tejże naiwności, rozwiewa pył zaklęć i czarów, które czyniły każde święta wyjątkowym przeżyciem.
Dzisiaj nadejście świąt zwiastują sklepowe witryny  przystrojone niekiedy już w połowie listopada, super promocje sieci komórkowych czy pakietów telewizyjnych albo świąteczna reklama coca-coli ze swoim słynnym hasłem - poczuj magię tych świąt (naturalnie dzięki coca - coli). W natłoku zajęć, prezenty kupujemy w istnym biegu przełajowym, przez wielkie hole jeszcze większych galerii handlowych, mijając ludzi tak samo zabieganych jak my sami. Wszystko to może przypominać wyścigi, kto kupi więcej i szybciej, a sam klimat świąt to sprawa drugorzędna i trwa tyle ile spożycie wigilii.
Może się mylę, może generalizuję albo upraszczam, ale wydaje mi się, że dużo trudniej znaleźć chwilę na wspólne pieczenie ciasteczek, coraz ciężej znaleźć prezent, który wywołuje prawdziwy uśmiech. Wszyscy wszystko mają, oprócz czasu.
Ostatnio miałem przyjemność fotografować jeden dzień z życia małych podopiecznych świetlicy socjoterapeutycznej Motylarnia, dla których zorganizowano charytatywny wyjazd świąteczny do stadniny koni w Hermanowie. Dzieci których dzieciństwo nie jest pomalowane różową kredką, które nie mają wszystkiego o czym sobie zamarzą. Ciekawym było obserwowanie ile radości, może przysporzyć widok strusia czy przejażdżka na koniu z hermanowskiej stadniny, jak przyjemne jest wspólne zdobienie pierników, gdzieś tam z kolędami w tle, jak wartościowe jest robienie czegoś razem. Czegoś prostego, a nawet banalnego, ale jakże pięknego.To zaskakujące ile można nauczyć się od takich sobie małych dzieci ;)
Mam nadzieję, że i Wy znajdziecie chwilę, by podarować komuś coś więcej niż tylko przedmiot... może uśmiech, chwilę radości, albo po prostu wspólny czas. I tego Wam właśnie na nadchodzące święta życzę ;)Na zdjęciach podopieczni i przyjaciele świetlicy socjoterapeutycznej Motylarnia
Miejsce: Hermanów
A pierniki powędrowały do Domu Seniora

2 komentarze: